Mirc nedir – irc nedir

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Sürüm: 6.21
Eklenme: Ocak 17th, 2018
Dil: Türkçe
Boyut: 1.9 MB
Üretici: mIRCSohbetim.com
5 views

IRC nedir?

IRC (Internet Relay Chat – Internet Aktarımlı Sohbet) Dünyanın her yerinden insanların katılıp konuştuğu, daha doğrusu yazıştığı, sanal bir buluşma ortamıdır. mIRC’in kullanımıyla küçük bir program IRC network’ünde bulunan bir servera bağlanır. Bütün serverlar birbirine bağlıdır ve iletiler bir kullanıcıdan diğerine IRC network’ünde eriştirilir. Bu sayede binlerce IRC kanalında, onlarca IRC network’ünde veyahut yalnızca bir kişiyle özel olarak tartışmalara ve sohbetlere, siz veya onlar dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, katılabilme olanağı bulacaksınız.

IRC dünyası

Tasalanmayın, size mIRC’in heyetimi ve bilgisayarınıza almanız konusunda bilgileri vereceğiz. Şayet yaptıysanız hemen kurabilirsiniz, şayet bugün değilse yarın kesinlikle. Aşağıda belirtilen bilgileri okumaya ve izlemeye başlayabilirsiniz.
Birşeyler kaçırırsanız paragrafı tekrar okuyun. Eğer ilk seferinde anlayamazsanız, başka adreslerde de bilgiler bulabilirsiniz.

mIRC nedir?

IRC’yi kullanmak için küçük bir programa (mIRC) yada web chatlere ihtiyacınız var. mIRC oldukça kullanışlı bir IRC programıdır. mIRC’i parasız olarak mircsohbetim.com ‘dan indirebilirsiniz.

mIRC Programı bilgisayara nasıl kaydedilir?

mIRC kendi kendini bilgisayarınıza kuran bir program olarak tasarlanmıştır, diğer Internet programlarında olduğu gibi. Evvela hangi mIRC yayımını kullanmanız gerektiğini bulmalısınız. mIRC 16 bit ve 32 bit yayımlarıyla bulunmaktadır. 16 bit yayımı daha önceki işletim sistemleri için geçerlidir, sözgelimi Windows 3. 1 yada 3. 11. 32 bit yayımı ise Windows 95, 98, 2000 ve NT için geçerlidir.
16 bit için olan sürümü mircxxs. exe olarak adlandırılmıştır. “s” harfini gördünüz mü? Bu 16 (sixteen)’ı anlatmaktadır. 32 bit için olan ise mircxxt. exe’dir. Buradaki “t” ise 32 (thirty-two)’yu belirtmektedir.

Seçiminizi yaptığınıza göre şimdi download işlemine geçebilirsiniz. Internet Browserınızı çalıştırın ve Mirc.Com adresine bağlanın. Dosyayı harddiskinizde belirlediğiniz ve daha sonra kolayca bulabileceğiniz yere alın. mIRC’yi makinenize indirmek birkaç dakika sürebilir.

Programın bilgisayara heyetimi
Dosyayı aldıktan sonra heyetimine başlayabilirsiniz. Download ettiğiniz dosyayı harddisk’inizde bulun. Bulduktan sonra dosyanın üstüne fareyle çift tıklayın. Bu heyetimi başlatacaktır. Program size lisans dosyasını okumanızı ve mIRC’i nereye kurmak istediğinizi (Destination Folder=Hedef klasör’ü) soracaktır. Normal olarak C:\mirc\ şeklinde heyetim en iyisidir. Heyetim süresince bir kaç kere OK butonuna tıklamak gerekecek. İşlemler bittiğinde artık yeni bir dünyaya merhaba demeye hazırsınız.

IRC Dünyasına ilk adım

Artık mIRC bilgisayarınıza heyetti ve kullanıma hazır. Başlamadan önce internet irtibatınızın bulunmasına dikkat edin. Modeminiz aracılığıyla irtibatınızı kurun. Şimdi mIRC’in küçük ikonunu Start (Başlat) bölümünden bulun ve tıklayarak programı çalıştırın.

Mirc indir ilk kez çalışacak ve ayarlar (Options) menüsü belirecektir. Burada bir takım temel bilgileri yazmalısınız. En başta “Connect” menüsü ehemmiyetlidir. Diğer bölümleri unutup sadece Full Name, E-Mail address, Nickname ve Alternate bölümlerini doldurun;

Örnek:
Full name: Gerçek İsminiz (örn, Sercan SUNGUR)
E-mail address: Elektronik Posta adresiniz. (örn, Reorx@e-kolay. net)
Nickname: 1 den 9a kadar karakterli rumuzunuz. (örn, Reorx)
Alternate: Eğer bir başkası normal rumuzunuzu kullanıyor ise bir tane daha belirtmelisiniz, böylelikle irtibat esnasında mesele olmasın. (örn, Reorx-)
Gerçek isminizi ve E-Postanızı belirtmek zorunda değilsiniz. Hey, küçük “Invisible” kutusunu gördünüz mü? Size tavsiyemiz bunu aktif hale kazancın, başka bir deyişle tik işareti koyun, böylece Server genelinde yapılan aramalarda kimse sizi bulamasın.

İşte şimdi herşey bağlanmanız için hazır. “Connect to IRC Server” düğmesine tıklayın ve IRC dünyasına hoşgeldiniz.
Kanal ismi boşluğuna örnek olarak #Sonsuzmuhabbet yazıp Join butonuna tıklarsanız o kanala girmiş olursunuz. En iyisi de bütün bu işlemleri bir daha yapmak zorunda kalmayacaksınız.

Neler oluyor?

Olayları kolay karşılayın ve bir müddet çevreye bakının. Pekçok şey olup bitiyor mIRC (ümitle) bir server’a bağlanmış olmalı. Bu server size sistemiyle alakalı iletileri “Status” penceresinden gönderiyor. Ayrı olarak mIRC’in kanallar menüsünün de açılmış olması gerekiyor. Ona dikkatlice bakın. IRC’nin en popüler kanalları gözüküyordur. Bunlardan birini seçip çift tıklayabilir ya da üstteki bölüme kanal ismini yazıp “Join” tuşuna basabilirsiniz.

Bir kanala katıldığınızda yeni bir pencere açılır. Sağ tarafta görülen isimler kanalda o anda sohbet edenlerdir. Sol tarafta ise sohbetler, kanala girenler, çıkanlar ve sohbetler gözükür. Alttaki tek satırlı ileti kutusuna “Selam!” yazın. İşte sohbete girdiniz. Keyifli dakikalar ve bol sohbetler.

Kanaldan çıkmak için ise sol-üstte bulunan “Close”, çarpı işaretine tıklayın.

Muhabbet, Eğlence, Zevk

Elbette öyle. . Gördüğünüz gibi IRC’ye bağlanmak o kadar da zor değilmiş. Ve artık siz keşfetmelisiniz. Karşınıza çıkan kanallar listesi IRC networkte bulunan binlercesinden birkaçı sadece. /list yazarak hepsini görebilirsiniz.

Emare: “Commands” menüsünde – ekranın en üstündeki- bütün temel mIRC komutları bulunmaktadır. Şayet ne yaptığınızı bilmiyorsanız bunlar yararlı olabilir.

Diğer IRC networklerine de bağlanmanız olası. File/Options/Connect bölümünden değişik IRC networkleri yada serverları seçebilirsiniz. Bu seçimden sonra “Connect to IRC Server” tuşuna tıklayarak bağlanabilirsiniz. Deneyin!

Şayet arkadaşlarınızla buluşmak istiyorsanız onlarla aynı IRC serverına bağlandığınıza emin olun. Kanalı bilip, serverdan haberi olmamak, ana caddeyi bilip aramanız şart olan şehri bilmemek gibidir.

mIRC’i kurmanızdan sonra biraz deneyim kazanmanız size kalmıştır. İlk başta herşey oldukça karmaşık gibi görünür fakat herşeyi tamamiyle bilmenize gerek yoktur zati. Ve unutmayın, her vakit size yardımcı olmak isteyen arakadaş canlısı insanlar olur. Sadece sormayı deneyin!

IRC bağlantınızı sol üst köşede bulunan düğmeye tıklayarak sonlandırabilirsiniz. Bu küçük bir bağlayıcıyı gösterir. Bağlantınız kesemeden önce diğer düğmelere basmayı deneyin. Bunlara daha sonra ihtiyacınız olabilir.

Ne nedir?
NICKNAME: NICK olarak da kısaltabileceğimiz, RUMUZ mahiyetindeki herkişiye özel bir isim. Nick olarak isminizi kullanabileceğiniz gibi, diğer hoşunuza giden takma isimleri de kullanabilirsiniz. Bonny, RED_OCTOBER gibi. Burada dikkat edilmesi şart olan ehemmiyetli husus, aynı anda, aynı ortamda bir nickten iki tane olamaz. Böyle bir vaziyette server sizi uyaracak ve de başka bir nick almanızı söyleyecektir. Gene nick seçiminde ehemmiyetli bir nokta sizin gerçek hayattaki kimliğinizi yansıtmaması. Nede olsa sanal olan bir ortamda gerçek kimliğinizi gizlemek sizin hakkınız.
SERVER: IRC sunucusu; insanların aynı ortamda birbirlerini bulabilmeleri için temel çatı.
CHANNEL: # ön takısını alan, IRC SERVER üzerindeki bir yada daha fazla user’in oluşturdukları, genelde belli bir konu üzerinde konuştukları, yazılan herşeyin diğer kullanıcılara da paralel bir şekilde iletildiği ortam.
PRIVATE (MSG, QUERY, WISPER): Özel olarak da adlandırılan, iki kullanıcı arasında diğer kişilerin göremeyeceği yalnızca iki kişinin konuşmasını sağlayan ortam.
OP: Operatorun kısaltması olan bu tabir, kanaldaki (channel) yöneticilerine verilen isimdir. Nickname’lerinin başında @ işareti bulunmaktadır. Bu kişiler kanaldaki güvenlikten sorumludur ve de kanal kuruculari tarafından görevlendirilirler.
IRCOP: IRC SERVER’lardaki güvenlik görevlisi. Size söven, rahatsızlık verenlere ihtiyaç duyulan uygulamayı yapan, bulunduğunuz serverin diğer ayarlarını halleden kişi.
SERVICES’lar: Kimi kanal ve nick güvenliğini sağlayan, karşılıklı e-mail gibi mesajlaşmayı sağlayabilen otomatik sistem. Genelde 3 bölümden olusur: CHANSERV, NICKSERV ve MEMOSERV(Service’ların kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi Services’lar bölümünde bulabilirsiniz)
BOT: Robotların kısaltılmış isimi. BOT’lar odalarda durup otomatize edilmiş işleri yapar, kanalı savunurlar. Sözgelimi iyi ayarlanmis bir bot, odadaki sövenleri otomatik olarak atabilir. Botlar genelde yöneticileri ellemedikçe konuşmaz.
KICK: Odadan birisini atmak için kullanılır. Kick yemek odadan atılmak mananına gelir. Bir kanaldan bir user’i sadece odanın OP’lari atabilir.
OPlanmak: Odada yönetici konumuna gelmek demektir. Ancak bir op başkasını oplayabilir, yani başkasına op yetkisi verebilir. OP olan kişilerin nick’lerinin yanında @ işareti vardır.
BAN: Kanaldan (oda; channel) birisini sonsuz olarak atmak mananına gelir. BAN yiyen kişi o odaya bir daha giremez taki BAN’i açılana kadar. BAN’i yalnızca kanalın OP’lari atabilir.
INVITE: Davetiye mananına gelir. Kanal opları başka birisini isteklerine göre odaya invite edebilir, başka bir deyişle kanal’a çağrı edebilir. Çağrı edilen kişi isterse girer isterse girmez kanala.
KILL: Yalnızca IRCOP’ların kullanabildikleri bu komut ile user’in geçici bir müddet için server ile olan irtibatı kesilir. Kişi tekrar server’a giriş yapinca (login yapmak) kaldığı yerden devam edebilir.
K-LINE: IRCOP’larin bi komutu olan KLINE ile kişi server’lardan ban edilir, başka bir deyişle server ile irtibatı IRCOP’un tanımladığı vakit zarfi için kesilir. sözgelişi SÖVMEK, diğer insanları rahatsiz etmek birer KLINE sebebidir.

Kısaltmalar
A/S/L
Age/***/location):Matem/Cinsiyet/yer,sehir
U
you/your/sen/senin
IMO
(In My Opinion):Bence
BTW
(By The Way):Aklıma Gelmişken
IOW
(In Other Words):Başka Bir Söylemle
FYI
(For Your Information):Bilginize
LOL
(Laughing out loud:Yüksek Sesle Gülmek)
ROTFL
(Rolling On The FloorLaughing)GülmektenYerlerdeYuvarlanmak
IMHO
(In My Humble Opinion):Naçizane Fikrimce
MOTSS
(Member Of The Same ***):Aynı Cinsin Bir
Azası
MOTOS
.(Memeber Of The Opposite ***):Karşı Cinsin
Bir Azası
MOTAS
(Member Of The Appropriate ***):Uygun Cinsin
Bir Azası

Yorum Yapabilirsiniz